top of page

Proč masírovat své miminko a jak s masáží začít?

Srdce
Logo-IAIM-300x276.jpg

Lidské bytosti nemohou přežít bez kontaktu, je to základní vrozená potřeba. Když dítě zahrnujeme zdravým dotekem, dítě prospívá.

Naše miminko zkrátka miluje, když se ho dotýkáme. Když své miminko začneme pravidelně masírovat, vytváříme tím mezi námi vazbu. Poskytujeme mu vědomý dotek, čas, bez toho, aniž bychom mysleli na něco jiného a dělali jiné věci. Vytváříme tím mezi semnou bezpečné pouto, dítě nám důvěřuje, ví, že mu poskytujeme laskavý dotek a uvědomuje si, že je to pro něj velmi příjemné, prohlubuje to náš vzájemný vztah. Necháme miminko, aby nás vnímalo všemi svými smysly.

V čem může miminku masáž pomoct?

  • stimulujeme oběhový, trávicí, hormonální, imunitní, lymfatický, nervový, dýchací, vestibulární systém

  • pomáhá mu s jazykovým vývojem

  • rozvíjí svaly

  • pomáhá s vylučováním

  • pomáhá s propojení mezi neurony

  • díky uvolnění, které masáž poskytuje, může masáž pomoct s plynatostí, kolikami a zácpou

  • může také děťátku pomoci se zahleněním a problémy dýchacích cest

  • masáží pomáháme se svalovým napětím

  • masáž může pomoci s bolavým prořezáváním zubů

  • díky masáži pomáháme s fyzickým a psychickým napětím

Když zařadíme masáž do naší denní rutiny, může se také zlepšit spánek, normalizovat svalový tonus, děťátko může být flexibilnější a lépe regulovat stavy chování, může být klidnější, spokojenější a prožívat méně stresu.

Nesmíme ale zapomenout na to, že tento specifický kontakt s miminkem má pozitivní vliv i na rodiče. Krásně se při masáži na dítě nacítíme, může nám to pomoct lépe číst jeho gesta, náznaky, pohyby. Když jsme ve stresu, tento rituál nám pomůže stres snížit.

Jak s masáží začít?

Vytvořte si rutinu, kterou budete s miminkem každý den praktikovat a položte si tyto otázky:

Jakou místnost pro masáž zvolíme? Jaké světlo při masáži budeme používat? Pustíme si k tomu relaxační hudbu? Jakým olejíčkem budeme miminko natírat?

Začnete číst signály dítěte a budete pozorovat, kdy je dítě na masáž nejlépe připravené. Na masáž volíme aktivní bdělý stav dítěte, kdy dítě není ani unavené, ani plačtivé, má dobrou náladu a chce s námi být v kontaktu. Pokud je dítě napapané, můžeme masírovat pouze nožičky nebo obličej, pokud je dítě již delší dobu po jídle, můžeme masírovat i bříško.

Masáž může trvat pouze 20 minut, někdy déle. Ty úplně nejmenší miminka většinou vydrží pouze pár minut. Je dobré masážní rutinu opakovat alespoň jedenkrát za den, pokud máme čas, můžeme i vícekrát.

 

Pokud máte zájem se naučit miminko masírovat, nabízím několik forem kurzů těchto masáží, jak prezenčních, tak online. Dostupné jsou na této stránce:

Co je mezinárodní asociace kojeneckých masáží IAIM?

 

IAIM založena paní Vimalou McClure byla první celosvětovou organizací svého druhu. I když masáže dětí jsou po staletí praktikovány v mnoha zemích světa, Vimala byla první, kdo sestavil profesionální program. Organizace symbolizuje jednotu všech lidí, kteří se snaží podporovat pečující dotek ve všech jeho podobách. Naše jedinečná schopnost spočívá ve způsobu, jakým vytváříme také prostředí, jehož snahou je podporovat rodiče, aby vytvářeli vyživující prostředí pro sebe a své děti.

Program kojeneckých masáží není léčbou ani terapií. Podporuje se pouze pečující dotek po uvážení rodiče.

Když se chceme dotknout ráje, stačí nám se dotknout svého dítěte.

bottom of page